C1005C0G1H300J
Mfr.Part #
C1005C0G1H300J
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 30PF 50V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Length :
1mm
Capacitance :
30pF
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Series :
C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
652.039032μg
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Height :
500μm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
500μm
Datasheets
C1005C0G1H300J
TDK Corporation C1005C0G1H300J
C 30pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H300J Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1005C0G1H300J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V