C1005C0G1H1R5B050BA
Mfr.Part #
C1005C0G1H1R5B050BA
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402
Ceramic Capacitors
Depth :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1pF
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
REACH SVHC :
No SVHC
yes
Radiation Hardening :
No
Width :
0.5mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Feature :
Low ESL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1.5pF
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Weight :
652.039032μg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
TDK Corporation C1005C0G1H1R5B050BA
C 1.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H1R5B050BA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C1005C0G1H1R5B050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V