C1005C0G1H100D/50
Mfr.Part #
C1005C0G1H100D/50
Description
CAP CER 10PF 50V C0G 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10pF
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
508μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
C1005C0G1H100D/50
TDK Corporation C1005C0G1H100D/50
C 10pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H100D/50 Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1005C0G1H100D/50 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V