C1005C0G1E102J050BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005C0G1E102J050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Width :
0.5mm
Voltage :
25V
Feature :
Low ESL
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
652.039032μg
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000pF
Multilayer :
yes
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2001
Case Code (Imperial) :
0402
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Datasheets
C1005C0G1E102J050BA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C1005C0G1E102J050BA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C1005C0G1E102J050BA pinout, C1005C0G1E102J050BA datasheet PDF, C1005C0G1E102J050BA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C1005C0G1E102J050BA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C1005C0G1E102J050BA
C 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)