C0909A22-55SN-106
Mfr.Part #
C0909A22-55SN-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
55 (Power)
Shielding :
Unshielded
MIL-DTL-26500, C0909A
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Body Material :
Aluminium
Datasheets
C0909A22-55SN-106
C0909A22-55SN-106 Overview
C0909A22-55SN-106 Features
MIL-DTL-26500, C0909A series
C0909A22-55SN-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C0909A22-55SN-106 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT