C0909A20-41PN-106
Mfr.Part #
C0909A20-41PN-106
Description
CONN PLUG HSNG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Anodized
Number of Contacts :
41
Series :
MIL-DTL-26500, C0909A
Contact Size :
20 Power
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Gender :
Male
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Number of Positions :
41 (Power)
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Datasheets
C0909A20-41PN-106
C0909A20-41PN-106 Overview
C0909A20-41PN-106 Features
MIL-DTL-26500, C0909A series
C0909A20-41PN-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C0909A20-41PN-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT