C0909A20-39PNY402
Mfr.Part #
C0909A20-39PNY402
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Body Material :
Aluminium
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
39
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Coupling Nut
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
39 (Power)
Gender :
Male
Datasheets
C0909A20-39PNY402
C0909A20-39PNY402 Overview
C0909A20-39PNY402 Features
MIL-DTL-26500, C0909A series
C0909A20-39PNY402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C0909A20-39PNY402 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER