C0909A14-15SNY402
Mfr.Part #
C0909A14-15SNY402
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
12 Weeks
Number of Pins :
15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-26500, C0909A
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15 (Power)
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2002
Shell Size - Insert :
14-15
Datasheets
C0909A14-15SNY402
C0909A14-15SNY402 Overview
C0909A14-15SNY402 Features
MIL-DTL-26500, C0909A series
C0909A14-15SNY402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C0909A14-15SNY402 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER