C0909A12-12PNY406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0909A12-12PNY406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20 Power
Number of Pins :
12
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Published :
Shell Finish :
Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26500, C0909A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
C0909A12-12PNY406
C0909A12-12PNY406 Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, C0909A Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.The device is equipped with 12 pins.
C0909A12-12PNY406 Features
MIL-DTL-26500, C0909A series
C0909A12-12PNY406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C0909A12-12PNY406 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT