C0805Y472K2RAC7800
Mfr.Part #
C0805Y472K2RAC7800
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Lead Style :
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
4700 pF
Tolerance :
±10%
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C0805Y
Series :
SMD Comm X7R FF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Failure Rate :
KEMET C0805Y472K2RAC7800
SMD Comm X7R FF 4700 pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)