C0805X751F5HAC7800
Mfr.Part #
C0805X751F5HAC7800
Description
CAP CER 0805 750PF 50V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
750pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Packaging :
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
36 Weeks
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0805X751F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 750pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)