C0805X563K8JAC7800
Mfr.Part #
C0805X563K8JAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 10V U2J 0805
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.056μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
863.6μm
Series :
SMD Comm U2J Flex
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated :
10V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
U2J
KEMET C0805X563K8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.056μF 10V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)