C0805X562J5JACAUTO
Mfr.Part #
C0805X562J5JACAUTO
Description
CAP CER 5600PF 50V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Capacitance :
5600pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
52 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
SMD Auto U2J Flex
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
KEMET C0805X562J5JACAUTO
SMD Auto U2J Flex 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)