C0805X475K8RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X475K8RAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.7μF
Series :
SMD Comm X7R Flex
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805X475K8RAC7800
SMD Comm X7R Flex 4.7μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)