C0805X475K3RACAUTO
Mfr.Part #
C0805X475K3RACAUTO
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
SMD Auto X7R Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0805X475K3RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)