C0805X474K4RAC3181
Mfr.Part #
C0805X474K4RAC3181
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Capacitance :
0.47 µF
Lead Style :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
16V
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X7R VW80808
Thickness (Max) :
0.047" (1.20mm)
Base Product Number :
C0805X
Features :
Soft Termination
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805X474K4RAC3181
SMD Auto X7R VW80808 0.47 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X474K4RAC3181 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C0805X474K4RAC3181 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)