C0805X473J5RACAUTO
Mfr.Part #
C0805X473J5RACAUTO
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.047µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
Series :
SMD Auto X7R Flex
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Feature :
Soft Termination
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Width :
1.25mm
Tolerance :
±5%
KEMET C0805X473J5RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X473J5RACAUTO Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C0805X473J5RACAUTO Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm