C0805X472J2REC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X472J2REC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 4.7NF 200V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
ESD SMD Comm X7R
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0805X472J2REC7800
ESD SMD Comm X7R 4700pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)