C0805X393J4JAC7800
Mfr.Part #
C0805X393J4JAC7800
Description
CAP CER 0.039UF 16V U2J 0805
Series :
SMD Comm U2J Flex
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.039µF
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
863.6μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
52 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
KEMET C0805X393J4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.039μF 16V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X393J4JAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is U2J.
C0805X393J4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm