C0805X273F5JAC7800
Mfr.Part #
C0805X273F5JAC7800
Description
CAP CER 0.027UF 50V U2J 0805
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Thickness :
863.6μm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
U2J
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Series :
SMD Comm U2J Flex
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805X273F5JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X273F5JAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.
C0805X273F5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm