C0805X273F4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X273F4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 27NF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
0.027μF
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
36 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805X273F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.027μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X273F4HACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C0805X273F4HACAUTO Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V