C0805X271J8HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X271J8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 270PF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
270pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
KEMET C0805X271J8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 270pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)