C0805X241K8HACAUTO
Mfr.Part #
C0805X241K8HACAUTO
Description
CAP CER 0805 240PF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Capacitance :
240pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±10%
KEMET C0805X241K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 240pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)