C0805X241F5HAC7800
Mfr.Part #
C0805X241F5HAC7800
Description
CAP CER 0805 240PF 50V ULTRA STA
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
240pF
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0805X241F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 240pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)