C0805X224M5REC7210
Mfr.Part #
C0805X224M5REC7210
Description
CAP CER 0805 220NF 50V X7R 20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
ESD SMD Comm X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805X224M5REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)