C0805X222MMREC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X222MMREC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 2.2NF 63V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
ESD SMD Comm X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±20%
KEMET C0805X222MMREC7210
ESD SMD Comm X7R 2200pF 63V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)