C0805X222K5RAC3181
Mfr.Part #
C0805X222K5RAC3181
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Package :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Base Product Number :
C0805X
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.039" (0.98mm)
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
2200 pF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)