C0805X222K4RECAUTO7210
Mfr.Part #
C0805X222K4RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 2.2NF 16V X7R 10%
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Series :
ESD SMD Auto X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
2200pF
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C0805X222K4RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 2200pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)