C0805X221K2GACAUTO
Mfr.Part #
C0805X221K2GACAUTO
Description
CAP CER 220PF 200V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
SMD Auto C0G Flex
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
1.25 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
0.039" (0.98mm)
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Height :
0.78 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
220 pF
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination :
Flexible (Soft)
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, Soft Termination
Failure Rate :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Spacing :
Package :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2 mm
Packaging :
Cut Tape
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
C0805X
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
KEMET C0805X221K2GACAUTO
SMD Auto C0G Flex 220 pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)