C0805X202F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0805X202F4HACAUTO
Description
CAP CER 0805 2NF 16V ULTRA STABL
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
2000pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805X202F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 2000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)