C0805X183G4HAC7800
Mfr.Part #
C0805X183G4HAC7800
Description
CAP CER 0805 18NF 16V ULTRA STAB
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.018μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C0805X183G4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 0.018μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)