C0805X182F3HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X182F3HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 1.8NF 25V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1800pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
KEMET C0805X182F3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1800pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)