C0805X181G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0805X181G4HACAUTO
Description
CAP CER 0805 180PF 16V ULTRA STA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
180pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
Tolerance :
±2%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
KEMET C0805X181G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 180pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)