C0805X162K8HACAUTO
Mfr.Part #
C0805X162K8HACAUTO
Description
CAP CER 0805 1.6NF 10V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Voltage - Rated DC :
10V
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
36 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
1600pF
KEMET C0805X162K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1600pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)