C0805X162F8HAC7800
Mfr.Part #
C0805X162F8HAC7800
Description
CAP CER 0805 1.6NF 10V ULTRA STA
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Capacitance :
1600pF
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805X162F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1600pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)