C0805X160F5HACAUTO
Mfr.Part #
C0805X160F5HACAUTO
Description
CAP CER 0805 16PF 50V ULTRA STAB
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±1%
Capacitance :
16pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X8R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
KEMET C0805X160F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 16pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)