C0805X153KARAC7800
Mfr.Part #
C0805X153KARAC7800
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Series :
SMD Comm X7R
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.015 µF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated :
250V
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
C0805X
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
KEMET C0805X153KARAC7800
SMD Comm X7R 0.015 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)