C0805X153J2REC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X153J2REC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 15NF 200V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
0.015µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
ESD SMD Comm X7R
KEMET C0805X153J2REC7800
ESD SMD Comm X7R 0.015μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)