C0805X153F5GEC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X153F5GEC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 15NF 50V C0G 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.015µF
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Series :
ESD SMD Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805X153F5GEC7210
ESD SMD Comm C0G 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805X153F5GEC7210 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C0805X153F5GEC7210 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm