C0805X152K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0805X152K5RACAUTO
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Length :
2mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Soft Termination
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.25mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Height :
0.78mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1500pF
Series :
SMD Auto X7R Flex
KEMET C0805X152K5RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)