C0805X122F1HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805X122F1HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 1.2NF 100V ULTRA ST
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
36 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
1200pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
KEMET C0805X122F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1200pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)