C0805X104MMREC7210
Mfr.Part #
C0805X104MMREC7210
Description
CAP CER 0805 0.1UF 63V X7R 20%
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Capacitance :
0.1μF
Tolerance :
±20%
Series :
ESD SMD Comm X7R
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
63V
Factory Lead Time :
11 Weeks
KEMET C0805X104MMREC7210
ESD SMD Comm X7R 0.1μF 63V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)