C0805X102KCRACAUTO
Mfr.Part #
C0805X102KCRACAUTO
Description
CAP CER 0805 1NF 500V X7R 10% FL
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
1000pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Height :
1.25mm
Width :
1.25mm
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
SMD Auto X7R HV Flex
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2mm
Pbfree Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0805X102KCRACAUTO
SMD Auto X7R HV Flex 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)