C0805X102K2RECAUTO7210
Mfr.Part #
C0805X102K2RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 1NF 200V X7R 10%
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ESD SMD Auto X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
KEMET C0805X102K2RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)