C0805X102GMGECAUTO7210
Mfr.Part #
C0805X102GMGECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 1NF 63V C0G 2%
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Series :
ESD SMD Auto C0G
Voltage - Rated :
63V
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1000pF
KEMET C0805X102GMGECAUTO7210
ESD SMD Auto C0G 1000pF 63V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)