C0805W472KDRACAUTO
Mfr.Part #
C0805W472KDRACAUTO
Description
CAP CER 4.7NF 1KV X7R 0805
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Capacitance :
4700 pF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.25 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Series :
ArcShield SMD Auto X7R HV
Brand :
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Type :
High Voltage Automotive Grade MLCC
Length :
2 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield?
RoHS :
Details
Tradename :
ArcShield
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Product :
Automotive MLCCs
Dielectric :
X7R
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Lead Style :
KEMET C0805W472KDRACAUTO
ArcShield SMD Auto X7R HV 4700 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)