C0805T822K5RAC7800
Mfr.Part #
C0805T822K5RAC7800
Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Lead Spacing :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Ratings :
COTS
Package :
Series :
SMD COTS X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
C0805T
Capacitance :
8200 pF
Height - Seated (Max) :
KEMET C0805T822K5RAC7800
SMD COTS X7R 8200 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805T822K5RAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C0805T822K5RAC7800 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)