C0805T472K5RAC7800
Mfr.Part #
C0805T472K5RAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
COTS
Features :
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Series :
SMD COTS X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
RoHS :
yes
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Base Product Number :
C0805T
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
4700 pF
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Height - Seated (Max) :
KEMET C0805T472K5RAC7800
SMD COTS X7R 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X7R ±10% 4700pF