C0805T220J5GCL7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805T220J5GCL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Applications :
High Reliability
Capacitance :
22 pF
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance Value :
22pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Voltage :
50VDC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Base Product Number :
C0805T
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
Dissipation Factor (%) :
0.1
Product Length (mm) :
2
Mounting :
Surface Mount
Failure Rate :
Lead Spacing :
Tolerance :
5%
Series :
SMD COTS C0G
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
0.78
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Ratings :
COTS
Voltage - Rated :
50V
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Lead Style :
Product Depth (mm) :
1.25
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Microwave Application :
No
Dielectric :
C0G
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination Style :
Pad
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805T220J5GCL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0805T220J5GCL7800 pinout, C0805T220J5GCL7800 datasheet PDF, C0805T220J5GCL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805T220J5GCL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805T220J5GCL7800
SMD COTS C0G 22 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805
C0805T220J5GCL7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm).Capacitance value is expressed as the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference (i.e., voltage) between them, and this device's capacitance value is 22pF. The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
C0805T220J5GCL7800 Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
a capacitance value of 22pF