C0805T104K3RAL7800
Mfr.Part #
C0805T104K3RAL7800
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage :
25Vdc
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Failure Rate :
Ratings :
COTS
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
C0805T
Voltage - Rated :
25V
Product Depth (mm) :
1.25
Series :
SMD COTS X7R
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.78
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Capacitance :
0.1 µF
Features :
Product Length (mm) :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.1uF
Package / Case :
Microwave Application :
No
Dielectric :
X7R
Dissipation Factor (%) :
3.5
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805T104K3RAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, C0805T104K3RAL7800 pinout, C0805T104K3RAL7800 datasheet PDF, C0805T104K3RAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805T104K3RAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805T104K3RAL7800
SMD COTS X7R 0.1 µF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805
C0805T104K3RAL7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm).Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.1uF.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C0805T104K3RAL7800 Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
a capacitance value of 0.1uF